سگ خدماتی

چگونگی کمک سگ خدماتی به افراد دیابتی

سگ‌های خدماتی برای افراد دیابتی چه فوایدی دارند؟

بیماری هیپوگلیسمی یکی از بیماری‌های شایع در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 می‌باشد، که عدم آگاهی از آن می‌تواند برای فرد خطر ساز باشد. به طور کلی هیپوگلیسمی یک نوع بیماری است که در اثر افت قند خون به زیر 60 میلی گرم رخ می‌دهد.( سگ خدماتی )

این بیماری در حالت طبیعی  شامل علائمی همچون تعریق بدن، لرزش یا سردرگمی است. اگر قند خون از حد ذکر شده خیلی پایین تر رود می‌تواند شامل علائمی همچون تشنج شدید شود.

سگ خدماتی

و در نهایت در شرایط خیلی حاد افت قند خون، می‌تواند فرد مبتلا را به حالت اغما ببرد.

در نتیجه این نوع بیماری نیاز به توجه کافی و رسیدگی سریع دارد. افرادی که دچار این نوع بیماری هستند، در زمان افت قند خون و ایجاد شرایط سخت، به طور معمول توانایی رسیدگی به وضعیت نا به سامان خود را نداشته و همین شرایط می‌تواند برای این افراد بسیار پر خطر باشد.

بنا براین یکی از دوستان خوب و همیشه همراهی که می‌تواند انسان را در این شرابیط سخت نجات دهد یک سگ با وفا و دوست داشتنی است.

سگ‌ها حس بویایی طبیعی خیلی قوی‌ای داشته و همین امر به آنها در شکار خوراک خود بسیار کمک کرده و آنان را به شکارچبیان ماهری تبدیل کرده است. لذا مربیان حرفه ای آموخته اند این حس بویایی سگ‌ها را تحت کنترل قرار داده و از آن در جهت کمک به انسان استفاده کنند. به نحوی که با آموزش سگ‌ها برای شناخت رایحۀ خاص، این مهارت را مدیریت کرده و از آن استفاده بهینه را داشته باشند.

سگ خدماتی

 

این موارد می‌تواند شامل کتون‌های دارای بوی میوه‌ای باشد که بدن به هنگام افت قند خون طی فرآیند هیپو گلیسمی ترشح خواهد کرد.

در این شرایط سگ‌ها به دلیل حس قوی بویایی که دارند با توجه آموزش‌هایی که برای آنها انجام شده تا به این نوع بو حساسیت داشته باشند، سریع واکنش نشان داده و متوجه شرایط شده و می‌توانند به صاحب خود کمک کنند.

سگ توانایی بررسی میزان قند خون بدن را از طریق حس بویایی ندارد، لذا برخی از افراد با خواند این مطلب به این فکر نباشند که با آموزش یک سگ بتواندد از میزان قند خون خود مطلع باشند.

این نوع سگ‌ها برای افرادی مناسب است که افت قند خون را زیاد تجربه کرده و نیاز به همراهی مناسب دارد. این نکته  قابل  ذکر است با تمام آموزش‌های لازم برای سگ و تربیت آن و حس بویایی قوی او، باز هم نمی‌توان 100 درصد آسوده خاطر بود.

در کل به این نوع سگ‌ها که برای مراقبت از انسان آموزش میبینند ، سگ‌های خدماتی گویند.

سگ خدماتی

چه افرادی سگ ‌های خدماتی را آموزش می‌دهند؟

چندین برنامه آموزش سگ در سراسر کشور وجود دارد. از این موارد می‌توان به انستیتوی ملی سگ‌های هشدار دیابتی نیداد و دانشگاه سگ هشدار دیابتی اشاره کرد. این نوع سازمان‌ها ، سگ را آموزش می‌دهند تا تفاوت بین رایحه‌های  متنوع را تشخیص دهند. این رایحه شامل عطری است که هنگام افت قند خون بدن ، آزاد میکند.

سگ خدماتی

طبق گفته آموزش دهندگان سگ‌های خدماتی ، دو سطح تفاوت برای سگ‌های خدماتی دیابتی است.

1.سگ‌های خدماتی دیابتی به نحوی آموزش دیده‌اند که به محض استشمام رایحهۀ ناشی از افت فشار خون فرد ، نسبت به علائم بیماری واکنش نشان می‌دهند.

2.سگ‌های خدماتی دیابتی به نحوی عمل می‌کنند که تغییرات شیمیایی در بدن ناشی از کاهش تدریجی قند خون را از 15 ای 30 دقیقه قبل از افت قند خون حس کرده و به صاحب خود یا مراقب مربوطه هشدار خواهند داد.

از انواع نژادهای سگ ، به آن دسته از سگ‌هایی که وظیفه هشدار دیابتی را بر عهده دارند شامل موارد ذیل است:

  • golden retrievers ( بازیگران طلایی)
  • Labrador retrievers (بازیگران لابراتوار)
  • mixed sporting dog breeds نژادهای سگ ورزشی مختلط)
  • poodles (پودل)

سگ خدماتی

اگر شخصی سگی داشته باشد که می‌خواهد آن را به عنوان سگ هشدار دهنده دیابت تربیت کند ، میتواند از طریق آموزش دهندگان سگهای خدماتی اقدام کرده و سگ را از نظر قدرت بویایی مورد آزمایش قرار دهد. اکثر سگ‌های خدماتی بین 1 تا 2 سال سن دارند که در کنار صاحب خود قرار می‌گیرند.

سگ ها آموزش میبینند تا به روشهایی مختلف هشدار افت قند خون را به صاحب خود اطلاع دهند. برخی روشهایی مکه از طریق آن سگ آموزش دیده پیغام هشدار را اطلاع می‌دهد شامل موارد ذیل است:                      سگ خدماتی

1_ یک اسباب بازی خاص را به عنوان علامت هشدار در دهان خود نگه می‌دارند.

2_ پرش سگ روی صاحب خود

3_می‌نشینند و به صاحب خود خیره می‌شوند

4_ با پوزه، صاحب خود را لمس می‌کنند.

 

سگها علاوه بر هشدار دادن به صاحبان خود در مورد تغییر قند خون ممکن است فعالیتهای دیگری نیز انجام دهند. این علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

1_در صورت لزوم به سایراعضای خانواده هشدار خواهند داد.

2_ آوردن وسای  مورد نیاز ، از جمله داروهای شخص

3_پیدا کردن تلفن همراه برای صاحب خود

برای آموزش سگ به عنوان سگ هشدار دهنده دیابتی از طریق افراد متبحر آموزش دهنده سگ‌ها ، هزینه ای در بر خواهد داشت، اما این هزینه می‌تواند جان شخص صاحب سگ را در شرایط بحرانی نجات دهد.

 

سگ خدماتی

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *