پت درمانی

پت تراپی و اثرات درمانی آن بر افراد اوتیسمی

محققان دریافتند که کودکان مبتلا به اوتیسم هنگام  بازی با حیوانات نسبت به زمان بازی با  اسباب بازی‌ها، رفتارهای اجتماعی بیشتری نشان می‌دهند.در گذشته افکار انسان‌ها به نحوی بوده که حیوانات را با تربیت مناسب، اهلی کرده و بیشتر برای اهداف خود، نظیر حفاظت از گله، تربیت و نگهداری می‌کردند. ( حیوان درمانی )

اما امروزه به نحوی است که حیواناتی  همچون سگ یا گربه، حیوانات همراه تنهایی  انسانها شده‌اند و حتی در علم  اثبات شده که اثرات مطلوب درمانی نیز، برای  انسان دارند. ( حیوان درمانی )

در این بخش به بیان پت تراپی و اثرات درمانی آن بر افراد اوتیسمی می‌پردازیم:

پت درمانی

اوتیسم چیست؟

به طور کلی اوتیسم گروهی از اختلالات رشدی است که در مهارتها و رفتارهای اجتماعی فرد، خود را نشان می‌دهد. علائم اوتیسم معمولا در سن 3 سالگی خود را نشان می‌دهد.  معاشرت با  دیگران یکی از بزرگترین  مشکلات  افرادی است که دچار بیماری  اوتیسم هستند؛ همین امر می‌تواند باعث ایجاد رفتارهایی همچون انزوا، زورگویی و… در این افراد گردد.

نحوۀ کمک حیوانات خانگی به کودکان در تعاملات اجتماعی: ( حیوان درمانی )

یکی از مشکلات شایانی که کودکان مبتلا به اوتیسم دارند قرار گرفتن در محیط‌های  اجتماعی مخصوصا با همسالان  خود است.  اما وجود یک حیوان خانگی می‌تواندبر این استرس و تلاطم‌های ذهنی تاثیر گذاشته و حتی به طور موقت این حالات را از کودک دور کرده و آرامش ذهن او را تامین کند تا در شرایط مناسب روحی به زندگی روزمره و تحصیل خود بپردازند.

پت درمانی
حیوان درمانی چیست؟

پت تراپی یک تعامل هدایت شده بین یک شخص و یک حیوان آموزش دیده است. این موضوع شامل کارگیرنده حیوانات نیز می‌شود. هدف از حیوان خانگی درمانی کمک به شخصی است که دچار اختلالات ذهنی است تا بتواند از مشکل بوجود آمده رهایی یافته، یا در بیماری بهبودی یابد.

متداولترین حیوانات خانگی  سگ‌ها و گربه‌ها هستند که در روش حیوان خانگی درمانی بسیار موثرند. با این وجود می‌توان از ماهی، خوکچه هندی، اسب و سایر حیواناتی که معیارهای غربالگری را رعایت می‌کنند نیز استفاده کرد.

پت درمانی

نوع حیوان انتخاب شده به اهداف و برنامه درمانی شخص بستگی دارد. نام دیگر حیوان خانگی درمانی، درمان با کمک حیوانات است. گاهی AAT با AAA اشتباه گرفته می‌شود.

AAT مجموعۀ رسمی و ساختاری از جلساتی است که به افراد کمک می‌کند تا در برنامۀ درمانی خود به اهداف خاصی برسند. AAA شامل جلساتی است که به مراتب بیشتر از AAT برگزار می‌شود و در آن یک حیوان و صاحب  آن برای تفریح  با چندین  نفر دیگر در  شرایط‌ های مشابه در تعامل هستند.

پت درمانی

مزایای حیوان خانگی درمانی چیست؟

پت درمانی از زمان‌های گذشته وجود داشته و تاثیرات مثبت خود را بر جای گذاشته است. تعامل با یک حیوان خانگی دوستانه می‌تواند به درمان و بهبودی بسیاری از مسائل جسمی و روحی فرد بیمار کمک کند.این مورد می‌تواند به کاهش فشار خون و بهبود سلامتی قلب و عروق کمک کند.همچنین می‌تواند اندورفین هایی را تولید کند که خاصیت آرام بخش را در بدن ایجاد می‌کند.

این موضوع می‌تواند به کاهش درد، کاهش استرس و بهبود وضعیت روانی فرد صاحب حیوان خانگی کمک کند.

از روش حیوان خانگی درمانی در زمینه‌های مختلفی می‌توان استفاده کرد. اهداف تعریف شده بخش مهمی از درماناست و پیشرفت فرد در جلسات تعیین شده ثبت و پیگیری خواهد شد.

پت درمانی
اهداف یک برنامه درمانی خانگی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

تمایل روز افزون برای پیوستن به فعالیت‌های بیشتر                                                    پت درمانی چیست

بهبود مهارت‌های حرکتی و حرکات مشترک

توسعه مهارت‌های اجتماعی

بهبود حرکات کمکی یا مستقل

افزایش ارتباط کلامی

افزایش عزت نفس

بهبود تعامل با دیگران

تمایل به ورزش کردن

 

از دیگر مزایای حیوان خانگی درمانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

باعث کاهش اضطراب به دلیل اثرات آرامش بخش حیوان خانگی                              پت درمانی

کمک به کودکان در یادگیری مها‌رت‌های همدلی و پرورش افکار

باعث کاهش افسردگی و بهبود چشم انداز زندگی می‌شود

تنهایی و انزوا را با وجود یک همراه  کاهش می‌دهد

بهبود روابط بین فرد و ارائه دهنده خدمات درمانی

فرد صاحب حیوان خانگی را شادتر می‌کند

 

پت درمانی برای چه کسانی مناسب است؟

افرادی که برای بدست آوردن مهارت‌های حرکتی تحت درمان فیزیکی قرار می‌گیرند

افراد مبتلا به نارسایی مزمن قلب که بستری هستند                                              پت درمانی چیست

جانبازان مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه

ساکنان در مراکز مراقبت طولانی مدت

افراد مبتلا به اختلالات سلامت روان

افراد تحت شیمی درمانی

قربانیان سکته مغزی

و در کل برای تمام افراد مناسب است ، به جز در موارد بسیار نادری که پزشک بنا به جو زندگی فرد و یا حساسیت‌هایشدید، وجود حیوان خانگی را برای وی ممنوع کرده باشد. در طی یک روند پزشکی ، در صورت وجود حیوان خانگی ممکن است افراد دچار اضطراب کمتری شوند.

در درمان‌های توانبخشی، افراد ممکن است انگیزۀ بیشتری برای بازیابی و تمرین درمانی خود هنگام  فعالیت با حیوان خانگی داشته باشند.

افرادی که ناتوانی حسی دارند گاهی می‌توانند راحت‌تر با یک حیوان ارتباط برقرار کنند. این تعامل، بیشتر ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی و افراد دیگر را تشویق می‌کند.

پت درمانی
خطرات احتمالی در روش حیوان خانگی درمانی چیست؟

هر روش درمانی به موازات اثرات مطلوبی که دارد می‌تواند اثرات سوئی نیز در بر داشته باشد. در روش حیوان خانگی درمانی نیز موارد بسیار نادری وجود دارد که باید دقت کافی را در ابین زمینه داشت. برخی از بزرگترین خطرات حیوان خانگی، ایمنی و بهداشت آن است.

افرادی که به غذای حیوانات حساسیت دارند ممکن است در طول درمان با حیوان خانگی واکنش نشان دهند. حیوانات در برنامه‌های تعیین شده برای حیوان خانگی معمولاً از نظر رفتار و سلامتی مورد بررسی قرار می‌گیرند. همچنین صاحب حیوان و حامل حیوان باید برای اطمینان از تجربۀ درست، تحت آموزش و ارزیابی قرار گیرند.

درمان از طریق حیوان خانگی چگونه انجام می‌شود؟

پزشک یا فردی که مدیریت درمان بیمار را بر عهده دارد، حیوان خانگی و بیمار را تحت نظر قرار خواهد داد. یک مربی آموزش دیده یا صاحب حیوان خانگی، حیوان را به جلسات درمان برده و تحت نظر پزشک یا درمانگر بیمار، فعالیت دارد تا به برنامۀ تعیین شده درمانی دست یابد.

کسب اطلاعات مورد نیاز درباره نحوۀ برخورد صحیح با حیوان خانگی برای اطمینان از ایمنی شخص صاحب حیوان تحت درمان و حیوان خانگی مورد نیاز است.

پت درمانی چیست

 

نکات درمانی توسط سگ برای افراد دچار بیماری اوتیسم: ( حیوان درمانی)

1_ایمنی جاده ای: با استفاده از کمک حیوانات خانگی به افراد مبتلا به بیماری اوتیسم، در همراهی آنان توسط سگ، هنگام عبور از جاده، ایمنی این افراد تا حد زیادی رعایت خواهد شد.

2_ بازی کردن : بازی ساده، مخفی شدن و جستجو کردن می‌تواند راهی عالی برای حفظ آرامش و افزایش  آستانه صبوری کودک مبتلا به اوتیسم  باشد.

3_یک دوست جدید و خوب:  سگ‌ها حیوانات وفاداری  بوده و با انسان رابطۀ  خوبی برقرار می‌کنند و در بروز احساسات انسان شریک هستندلذا برای افرادی که دچار بیماری اوتیسم هستند و در برقراری  ارتباط با دیگران دچار مشکل می‌شوند، سگ‌ها و در کل یک حیوان  خانگی  مناسب  با روحیۀ آنان تاثیر بسزایی در رفتار آنها دارد.

4_کاهش استرس خانواده : پس از پژوهش‌های انجام شده در خانواده‌هایی ک عضوی مبتلا به اوتیسم دارند و حیوان خانگی تهیه کرده‌اند و خانواده‌هایی که بیماران اوتیسمی داشته و هیچ گونه حیوان خانگی ندارند؛ محققان به این نتیجه رسیدند، به دلیل اثر مطلوبی که حیوانات خانگی بر بیماران اوتیسمی دارند، باعث کاهش استرس آنان و عدم تند خویی و گوشه گیری آنها شده؛ در نتیجه خانواده این افراد نیز آرامش بیشتری خواهند داشت.

در نهایت اثر مطلوب حیوانات خانگی علاوه بر خود بیماران اوتیسمی بر خانوادۀ آنان نیز تاثیر مستقیم دارد.

5_ غلبه بر ترس : حضور مداوم سگ  آموزش دیده، تمرکزی آرامش بخش را برای فرد مبتلا به اوتیسم ایجاد خواهد کرد. سگ‌های خوب به کودکان و بزرگسالان در، درمان‌های پزشکی، غلبه بر اضطراب و در مواردی همچون تزریق  واکسیناسیون و… کمک خواهند کرد

پت درمانی

6_فرصت‌های تازه: زندگی با کودکی که مبتلا به اوتیسم است به دلیل کنترل روزمره او  و علایق افراد خانواده، می‌تواند کمی دشوار باشد، اما ورود یک سگ به خانواده می‌تواند کودک را ترغیب کند تا شرایط جدیدی را امتحان کند.

7_پشتیبانی حسی : زمانی که سگ برای استراحت سر خود را روی پا یا در بغل بیمار اوتیسمی قرار می‌دهد؛ حس اطمینان خاطر و یک نوعاحساس اطمینان از تکیه گاه بودن به او دست می‌دهد که در تقویت خود باوری وی تاثیر مستقیم دارد. در نتیجه برخی نیازهای مهم احساسی فرد اوتیسمی رفع خواهد شد و باعث بروز رفتار مناسب تری از او خواهد شد.

8_روزگار  بهتر: با تاثیر مثبت سگ بر کودکان اوتیسمی و تقویت روحیۀ آنان، به مرور زمان این کودکان نسبت به انجام رفتارهای اجتماعی و مداخله در برنامه‌های خانگی علاقۀ بیشتری نشان خواهند داد و در نهایت حیوان خانگی می‌تواند از افسردگی احتمالی این نوع افراد جلوگیری کند.

9_ تغذیه مناسب تر: حیوانات خانگی با تاثیر مطلوبی که بر روحیۀ افراد مبتلا به  اوتیسم می‌گذارند باعث می‌شوند تمایل آنان به غذا خوردن بالا رفته و در نتیجه تقویت قوای بدن آنها افزایش یابد  و پروتئین‌ها و ویتامین‌های مورد نیاز بدن آنان تامین شده و جسم آنها در برابر بیماری‌هایی همچون ویروس‌های متفاوت فصلی قوی‌تر شود.

10_ایجاد ارتباط دوستانه مناسب : افراد مبتلا به اوتیسم با دوستی با حیوانات خانگی قدرت ابراز احساسات بیشتری را کسب خواهند کرد. چرا که حیوانات خانگی مخصوصا سگ‌ها پاسخ محیت‌های انسان رابه زیبایی هر چه تمام تر داده و یاعث ایجاد حس‌های بسیار خوب در فرد می‌شوند.

پت درمانی

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *