نحوه نگهداری گربه در منزل

نحوه نگهداری گربه در منزل

گربه خانگی یا اهلی که از گونه اهلی شده گربه وحشی است یک پستاندار کوچک گوشتخوار شناخته می‌شود.که بدن او پوشیده از خز است و از این پستاندار کوچک 70 گونه مختلف وجود دارد که اهلی شدند و در منازل نگهداری می‌شوند.شناختی که گربه از خود برای انسان به جا گذاشته است مستبد بودن، خودپسندی، راحت طلبی، نمک نشناس و… است اما با همه این توصیف‌ها، گربه حیوانی است که خیلی سریع با انسان خو می‌گیرد، مهربان و ملوس است که با حرکات خود به راحتی انسان یا صاحب خود را شیفته خود می‌سازد.

 نگهداری گربه    نحوه نگهداری گربه     حیوانات خانگی گربه

گربه به دلیل طرز راه رفتنی که دارد به مغرور بودن معروف است اما با هر قدمی که بر میدارد به خوبی و با دقت به محیط اطراف می‌نگرد. لازم به ذکر است که گربه علاوه بر حس بینایی قوی، حس بویایی و شنوایی قوی‌ای نیز دارد.

گربه به عنوان یک حیوان خانگی مناسب است مخصوصا برای آپارتمان‌های کوچک زیرا نیازی به جنب و جوش زیاد ندارد و اکثر مواقع در حال استراحت است.

زمانی که فردی تصمیم می‌گیرد گربه‌ای را به خانه خود بیاورد باید همه جوانب آن را در نظر بگیرد و مورد بررسی قرار دهد. اولین مسئله هزینه می‌باشد. نگهداری از این موجود دوست داشتنی هزینه‌های زیادی می‌خواهد زیرا این حیوان بر خلاف سگ نیاز مداوم به چکاپ شدن توسط دامپزشک دارد و هزینه‌هایی چون خرید وسیله‌های بازی، باکس حمل و نقل، جای خواب، خاک و غذای خشک را نیز دارد.

شاید صاحب گربه فکر کند گربه حیوانی است که علاقه به تنها بودن دارد و نیاز نیست زیاد به او توجه کند اما باید بداند که این موضوع افسانه‌ای بیش نیست بلکه گربه علاوه بر توجه زیاد، نیاز به علاقه و بازی صاحب با او را دارد.

زمانی که صاحب حیوان خانگی با هزینه‌ها کنار آمد باید بداند که آیا میتواند روزی یک ساعت تا دو ساعت خود را به گربه‌اش اختصاص دهد؟ و اگر جواب این سوال بله بود او آماده پذیرش گربه به خانه خود می‌باشد.نگهداری از گربه

اولین مرحله از نحوه نگهداری گربه در منزل این است که:

وقتی که گربه‌ای را میخرد به او هویت بدهد یعنی اورا زیر نظر یک دامپزشک خوب قرار دهد، واکسیناسیون او را انجام دهد و برای او شناسنامه بگیرد.که درون شناسنامه دکتر غید می‌کند که تاریخ واکسن بعدی کی است و تاریخ چکاپ بعدی کی می‎باشد.                    نگهداری گربه

لیست واکسن‌های گربه:

۲ ماهگی : واکسن لوسمی و آزمایش میزان ایمنی بدن بچه گربه

۲.۵ ماهگی : دوز اول واکسن لوسمی بچه گربه

۳ ماهگی:تکرار واکسن سه گانه

۳.۵ ماهگی : تکرار واکسن لوسمی

۴ ماهگی : اولین واکسن هاری

سالیانه :بنا به تشخیص دامپزشک تجویز می‌شود تا ایمنی بدن گربه را در طولانی مدت حفظ نماید.

پس از واکسینه، باید به موضوع سرویس بهداشتی گربه رسیدگی شود.

برای این کار صاحب گربه باید خاک مخصوص را از پت شاپ خریداری کرده و در مکانی که می‌خواهد گربه آنجا دستشویی کند ریخته و هر بار پس از اتمام کار آنرا جمع کند.

همیشه ظرف آب و ظرف غذای گربه پر باشد زیرا گربه‌ها در برابر بی آبی خیلی ضعیف هستند و همین مسئله ممکن است باعث مرگ گربه شود.

پس از واکسینه کردن غذای این حیوان می‌باشد.

عموما گربه‌ها گوشت خوار هستند و علاقه زیادی به پرندگان و موش دارند در نتیجه غذایی که برای گربه تهیه می‌شود باید منبع اصلی پروتئیین و گوشت باشد. غذای گربه به این دلیل اهمیت دارد که گربه‌ها اصولا بد غذا نیستند اما اگر به غذایی عادت کنند متقاعد کردن آنها به خوردن غذایی دیگر به شدت سخت است درنتیجه صاحب حیوان باید بداند که چه غذایی را برای حیوان خانگی خود انتخاب کند.

نگهداری از گربه در منزل                                                                                           نگهداری از گربه

صاحب گربه می‌تواند از غذای خودش به گربه بدهد اما باید بداند که گربه به چه موادی ممکن است حساسیت بدهد و یا چه نوع غذایی برای او مفید است و از همه مهمتر این است که چون نسل گربه‌ها به زندگی در محیط خشک و کم آب برمی‌گردد آنها آب مورد نیازشان را از طریق غذای خود جذب میکردند در نتیجه غذایی که به گربه داده می‌شود باید منبع آب هم باشد. برای سهولت در این کار صاحب می‌تواند از غذای خشک استفاده کند.

در نتیجه کلی در مورد غذای گربه، صاحب می‌تواند از پت شاپ یا از دکتر گربه بپرسد که چه غذایی به حیوان دوست داشتنی خود بدهد.

مسئله بعدی ظرف آب است.

ظرف آب باید از محل غذا دور باشد و تمیز باشد. صاحب گربه باید هر روز آب ظرف را عوض کرده و از تازه بودن آب مطمئن باشد.

نگهداری از گربه

مسئله بعدی از نحوه نگهداری گربه در منزل آرایش و پیرایش گربه است.

یعنی صاحب باید نسبت به حمام بردن گربه جدی باشد و هر روز موهای او را شانه بزند و از نبود حشراتی مانند ساس، کک، شپش مطمئن شود هر ماه ناخن‌های گربه را بگیرد. و از تمیز بودن پنجه‌های حیوان هم اطمینان حاصل کند.

هر دو ماه یک بار بسته به نوع گربه‌ای که صاحب میخرد باید موهای او کوتاه یا تنظیم شود.

مرحله بعدی از نحوه نگهداری گربه در منزل توجه به نشاط گربه است.

گربه‌ها بخاطر استقلالی که دارند بر خلاف سگ‌ها نیاز به پیاده روی و تفریح رفتن ندارند آنها خودشان با خودشان بازی می‌کنند و زمانی که خسته شدند خود را به یک خواب نسبتا طولانی دعوت می‌کنند. اما باید توجه داشت که این موضوع باعث نمی‌شود تا صاحب گربه به فکر سلامتی و نشاط این حیوان دوست داشتنی نباشد.

به این صورت که با خرید وسایل بازی و سرگرمی می‌تواند ساعتی با او بازی کند. گربه نیاز دارد صاحبی داشته باشد که او را به بازی تشویق کند و همینطور هم پای او بازی کند پس در حفظ سلامت گربه محبوبتان کوشا باشید.نگهداری از گربه گرد آورندگان:مهشید ساحلی،شادان خزائی

2 نظر در “نحوه نگهداری گربه در منزل”

  1. سلام خیلی ممنون از راهنمایی های خوبتان . گربه من تقریبا دوماه و نیم . خیلی دوست داره گاز بگیره من و دختروهمسرم پاها و دستهامان پراز گاز و پنجه هاش هست . اصلا دوست نداره روی پاهامان بشینه و وقتی بغلش میکنم شروع به گازگرفتن انگشتها و دستها میکنه . وقتی روی مبل میشینم پاهام را حمله میکنه با حالت حمله یعنی گوشاش را عقب میبره و سیاهی چشمش خیلی باریک میشه . اسباب بازی هم خیلی داره از همه چی براش خریدم بعلاوه کاموا و غیره . لطفا راه حل بدین . خیلی ممنون میشم🙏🙏

    1. فهیمه مجیدی

      سلام وقت بخیر دوست عزیز
      اسباب بازی و تاگ های متنوع، پیشنهاد خوبی برای حیوان خانگی شماست. از تاگ‌های آموزشی و تشویقی موجود در سایت دیدن کنید.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *