انواع پازل

تاثیر پازل بر ذهن انسان

پازل، قطعات جدا از هم یک تصویر هستند که با قراردادن آن‌ها در محل اصلی خود در کنار یکدیگر، تصویر اصلی به دست می‌آید. پازل‌ها با توجه به نوع آموزش، موضوع و شکل به صورت‌های گوناگونی طراحی و ساخته می‌شوند

در این بخش به بیان تاثیر پازل بر ذهن انسان می‌پردازیم:

انواع پازل

تاثیر پازل بر ذهن انسان:

پازلها تاثیر بسزایی بر عملکرد مغز انسان دارند. بسیاری از مهارت‌ها با استفاده از پازل به کودکان آموزش داده شده و باعث تقویت ذهن می‌شود. از پازل‌ها می‌توان در بخش آموزش واژه ها، رنگ‌ها و … استفاده کرد.

طبق مطالعات علمی انجام شده فعال شدن هر چه بیشتر مغز در مسیر حل کردن پازل‌ها و فعالیت‌هایی مشابه آن باعث افزایش طول عمر فرد و کاهش ابتلا به بیماری‌های مغزی از جمله آلزایمر می‌شود.

انواع پازل

یکی از دلایل موجهی که جهت اثر مفید حل پازل بر مغز انسان اعلام شده است استفادۀ همزمان از هر دو نیمکره مغز است.

نیمکرۀ چپ مغز وظیفه تحلیل و آنالیز موضوعات به صورت منطقی را بر عهده دارد که در این زمینه قطعات مختلف پازل را بررسی و آنالیز می‌کند ولی نیمکره سمت راست مغز وظیفه تحلیل موضوعات از جنبه خلاقیت و احساسات را بر عهده دارد که در این زمینه با ایجاد ارتباط مناسب بین قرار گیری قطعات پازل در کنار یکدیگر این وظیفه را انجام می‌دهد.

در نتیجه در امر چیدمان پازل به نحوی که بیان شد هر دو نیمکره مغز فعالیت دارند.

لذا فردی که در حال چیدمان یک پازل می‌باشد به دلیل ارتباط مناسبی که بین نیمکره‌های مغز وی در جریان است سلول‌های مغز فعالیت بیشتری دارند در نتیجه چنین فعالیت‌هایی باعث افزایش سرعت و کیفیت یادگیری و همچنین افزایش درک شخص از شرایط متفاوت می‌شود و ادامه داشتن چنین فعالیت‌هایی به مرور زمان تاثیر بسزایی در تقویت حافظه خواهد داشت.

انواع پازل

 

علاوه بر نکات گفته شده چیدمان قطعات پازل‌ها بر سلامت جسمی از جمله کاهش فشار خون، و استرس‌ تاثیر دارد.

چیدمان پازل‌ها به ظاهر کار ساده ای است اما زمانی که فرد تمرکز ذهن خود را بر ارتباط بین قطعات و چیدمان آنها در کنار یکدیگر تا شکل گیری پازل قرار می‌دهد در اصل بر افکار پراکنده و استرس‌های ناشی از افکار غلبه کرده و به آرامش می‌رسد.

به طور کلی انسان در زندگی روزمره خود دچار چالش‌هایی می‌شود که این نوع چالش‌ها می‌تواند بر سلامت جسمی و روحی فرد تاثیر داشته باشد.

در زندگی مشغله‌های فکری برای انسان بوجود می آید که نیاز به یک جمع بندی متمرکز دارند که بتوان بر این نوع افکار غلبه کرد لذا چیدمان پازل‌‌ها با درگیر کردن ذهن به شکل گیری پازل تاثیر بسزایی در افزایش قدرت تمرکز ذهن انسان دارد.

انواع پازل

تقسیم بندی پازل :

پازل ها در دو دسته تقسیم می‌شوند:

1-تقسیم بندی بر اساس ظاهری:

2-تقسیم بندی بر اساس  موضوع:

تقسیم بندی پازل بر اساس ظاهر:

انواع پازل

۱ ) پازل جور کردنی

این نوع پازل به طور معمول به نحوی ساخته می‌شود که یک تصویر را بر روی صفحه‌ای از جنس مقوا یا چوب حک کرده سپس آن را به قطعات مختلف تقسیم می‌کنند. در حین استفاده به شکلی است که قطعات پازل را جلوی کودک قرار داده و با در کنار هم قرار دادن قطعات به شکل اصلی پازل دست میابد .

اگر تعداد قطعات پازل زیاد باشد، می‌توان از دو تصویر مشابه نیز استفاده کرد به نحوی که یک تصویر را به صورت آماده و تکمیل شده به شکلی که قطعات در کنار هم باشند جلوی کودک قرار دهیم ودیگری را به صورت قطعات جدا از یکدیگر برای چیدمان گذاشته تا کودک تصویر اصلی را بسازد.

انواع پازل

۲ ) پازل مکعبی: 

برای ساختن پازل مکعبی به ۹ یا ۱۲ یا ۱۵ مکعب چوبی یا پلاستیکی نیاز است به نحوی که  هر مکعب دارای شش سطح است، لذا می‌توان شش تصویر را برروی هرسطح حک کرد، به این شکل که ابتدا مکعب‌ها را کنار یکدیگر قرار داده، سپس تصویر مورد نظر را که به تعداد مکعب‌ها بریده‌ شده است برروی سطوح تعیین شده حک کرده سپس سطوح دیگر را به همین شکل کامل کنید.

سپس معکب‌ها را به شکلی که ترتیب مناسبی نداشته باشند به این معنی که نامنظم باشند جلوی کودک قرار داده و از او می‌خواهیم که تصویر اصلی را با در کنار هم قرار دادن مکعب‌ها بسازد.

انواع پازل
۳ ) پازل جایگذاری:

در این نوع پازل روی یک صفحه  از جنس چوب یا مقوای ضخیم، محل شکل مشخص شده را با دستگاه‌های پازل بری، یا با اره مویی برش داده و جدا می‌کنیم. برای اینکه پازلی جذاب داشته باشیم تا در اختیار کودک قرار دهیم و از بازی لذت ببرد، می‌توان قطعات بریده شده را با استفاده از رنگ های شاد رنگ آمیزی کرد، و از کودک بخواهیم که شکل های بریده شده را در جای خود قرار دهد.

انواع پازل

تقسیم بندی پازل‌ بر اساس موضوع:

پازل‌ها، از لحاظ موضوع، می‌توانند شامل همه نوع موضوعاتی در زمینه‌های متفاوت باشد اما کارشناسان برای سهولت در یادگیری و طبقه‌بندی، پازل‌ها را به سه دسته تقسیم کرده‌اند:

1) پازل فرم و اندازه:

این نوع از پازل‌ها دارای قطعات کم و ساده هستند که در مراحل اولیه که کودکان هنوز آمادگی کافی برای بازی با پازل‌های وسیع تری را ندارند، در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

2 ) پازل فصل:

در این نوع پازل تصویری که از تکمیل قطعات به دست می‌آید، طرح یکی از فصول سال است. این نوع پازل‌ها اکثرا طرح کلی یک فصل را نشان می‌دهند. در ذهن کودک هنگام چیدمان پازل فصلی سوالاتی راجع به فصول پیش می‌آید که پاسخگویی به این سوالات ذهن کودک را بازتر می‌کند.

3 ) پازل موضوعی:

در این نوع  پازل، تصویر اصلی مورد نظر شامل منظره‌ای از روستا، مدرسه، باغ وحش و … است. همانطور که گفته شد، همراه با ارائه پازل، می‌توانیم پرسش‌هایی در خصوص موضوع پازل از کودک داشته باشیم.

انواع پازل

 

اهداف و فواید پازل‌ها:

مهارت در این زمینه باعث تقویت قوای ذهنی کودک جهت ارتباط اجزای یک موضوع و پرورش آن برای یافتن کل موضوع می‌شود.
ذوق هنری کودک با دیدن پازل‌های فصول مختلف رشد و پرورش پیدا می‌کند.
برای یادگیری مفاهیم مکان، فصول، اندازه و اشکال هندسی مؤثر است.
باعث  پرورش دقت در بینایی و حس بساوایی کودک می‌شود.
باعث پرورش قوه تکلم و افزایش دامنه واژگان جدید می‌شود.
باعث پرورش دقت و حافظه کودک می‌گردد.
و…

انواع پازل

علاوه بر پازل‌ها راه‌های مناسب دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند تاثیر بسزایی بر روحیۀ اشخاص بگذارد.یکی از این راه‌های مناسب نگهداری از حیوانات خانگی است که می‌تواند بسیار مفید باشد.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *