انواع ماشین اسباب بازی

انواع ماشین های اسباب بازی و ویژگی های آنها

برای کودکان در رده‌های سنی متفاوت اسباب بازی‌های متنوعی وجود دارد. ماشین‌های اسباب بازی در بین کودکان طرفداران بیشتری دارد.(ماشین بازی )

در این بخش به بیان انواع ماشین‌های اسباب بازی و ویژگی‌های آنها می‌پردازیم:

 

ماشین اسباب بازی

انواع ماشین‌های اسباب بازی:

1-ماشین اسباب بازی ساده:

این نوع ماشین‌های اسباب بازی از یک بدنه و چرخ ساخته شده‌اند و برخی نیز حالت کوکی دارند و اکثرا از جنس پلاستیک هستند. این نوع ماشین‌ها به طور معمول دارای بخش الکتریکی نمی‌باشند و از لحاظ قیمت نسبت به سایر ماشین‌های اسباب بازی قیمت مناسب تری دارند. ( ماشین بازی )

انواع ماشین اسباب بازی
2-ماشین اسباب بازی برقی:

این نوع ماشین‌های اسباب بازی علاوه بر بدنه و چرخ که در ماشین‌های ساده موجود است دارای موتور نیز هستند و اکثرا از جنس پلاستیک اند. دراین مدل از ماشین‌های اسباب بازی برای اجرای حرکات از پیش تعیین شده و در برخی مدل‌ها جهت پخش موزیک از باتری به عنوان منبع تغذیه استفاده می‌کنند.

تفاوت ماشین‌های اسباب بازی برقی با ماشین‌های ساده در انجام حرکات و پخش موزیک از پیش تعیین شده و استفاده از منبع تغذیه باتری می‌باشد که همین امر باعث جذابیت بیشتر این مدل ماشین‌های اسباب بازی نسبت به مدل ساده آن برای کودکان گردیده است.

انواع ماشین اسباب بازی
3-ماشین اسباب بازی کنترلی :

این نوع ماشین‌ها علاوه بر بدنه و چرخ با نیروی الکتریکی یا سوختی کار می‌کنند. که این مدل ماشین‌های اسباب بازی به ماشین‌های کنترلی یا آرسی (R/C) معروف هستند.

این مدل ماشین‌ها به دلیل قابلیت کنترلی که دارند دارای جذابیت بیشتری نسبت به مدل‌های دیگر هستند چرا که می‌توان از طریق کنترل از راه دور ماشین را حرکت داد و همین امر باعث هیجانی شدن فردی می‌شود که با این نوع ماشین‌ها بازی می‌کند.

این نوع ماشین‌ها در تمامی رده‌های سنی طرفداران خاص خود را دارد. طراحی و تولید این نوع ماشین‌ها از رده‌های نیمه حرفه ای تا تمام حرفه‌ای انجام می‌گیرد.

این نوع ماشین‌ها دارای قدرت و دقت بالایی هستند که برترین ویژگی‌هایآنها شامل سیستم فنر بندی و شاسی می‌باشد که خاصیت نیمه حرفه‌ای و حرفه‌ای بودن را به این نوع ماشین‌ها می‌‌دهد.

این نوع ماشین‌ها دارای مدل‌ها و طرح‌ها و رنگ بندی‌های متنوعی هستند.

 

 

انواع ماشین‌‌های کنترلی:( ماشین بازی )

به طور کلی ماشین‌های کنترلی به صورت ذیل دسته بندی می‌‌شوند:

نیروی محرک

تعداد دیفرانسیل

برند

کلاس کاری

دسته‌بندی بر اساس نیروی محرک:

ماشین‌های کنترلی بر اساس منبع تغذیه به دو گروه الکتریکی و سوختی دسته‌بندی می‌شوند:

ماشین‌های کنترلی از نوع سوختی دارای دو نوع سوخت نیترو و بنزین هستند.

ماشین‌های کنترلی از نوع الکتریکی باتری لیتیوم یونی یا لیتیوم پلیمری هستند.

تفاوت این نوع ماشین‌های کنترلی در نوع سوخت آنها می‌باشد که در ماشین‌های کنترلی با سوخت بنزینی قیمت ماشین گران بوده و قیمت سوخت ارزان تر است اما در ماشین‌های کنترلی با سوخت نیترو قیمت دستگاه ارزان و قیمت سوخت گران تر است.

دسته‌بندی بر اساس تعداد دیفرانسیل:

بر اساس این نوع دسته‌بندی ماشین‌های کنترلی به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:

ماشین کنترلی تک دیفرانسیل

ماشین کنترلی دو دیفرانسیل

تعداد دیفرانسل‌ها در این نوع ماشین‌ها تاثیر بسزایی در محدوده حرکتی ماشین داشته و زمینه مانوری آنها را متفاوت می‌سازد.

دسته‌بندی بر اساس برند:

برند یکی از قابل توجه ترین  فاکتورهای خرید این نوع وسایل است.

معروف ترین برندهای ماشین‌های کنترلی  RCعبارتند از:

WL toys

MZ

HPI

و…

کارخانه‌هایی که در زمینه تولید ماشین‌های الکتریکی فعالبت دارند نظارت بالایی در حیطۀ طراحی و ساخت این نوع وسایل دارند. ماشین‌های برند‌های معروف در صورت بروز هر گونه مشکل مثل خرابی یا شکستگی یا هر نوع آسیب دیگر قابلیت تعویض و تعمیر تمامی قطعات را دارند.

ماشین‌های الکتریکی برند دارای تنوع بالایی در زمینه طرح رنگ قیمت و… هستند به طوری که برای هر سلیقه‌ای با هر بودجه‌ای ماشین‌های متفاوت موجود است.

دسته‌بندی بر اساس کلاس کاری:

 ماشین‌ کنترلی آفرود

ماشین کنترلی آنرود (onroad)

ماشین کنترلی اسباب بازی یا Toys 

ماشین کنترلی باگی

ماشین‌های دو منظوره باگی آفرود

ماشین کنترلی تراک

ماشین کنترلی دیریفت

 

1- ماشین کنترلی آفرود:

طراحی ماشین‌های آفرود جهت کاربری با قدرت و حرکت روی تپه و موانع انجام شده است. این نوع ماشین‌ها دارای شاسی بلند، کمک فنرهای قدرتمند و لاستیک‌هایی با قطر و گام بیشتر هستند. به همین جهت حتی برای صخره‌نوردی نیز مناسب هستند.

موتور استفاده شده در این نوع  ماشین‌ها، اگر از نوع الکتریکی باشد از نوع kv  با توان مصرفی بالاتر انتخاب می‌شود اگر که از نوع سوختی باشد، از موتورهای بنزینی با توان بالا استفاده می‌گردد.

به همین دلیل این  نوع ماشین‌ها دارای قدرت بالایی بوده و می‌توان برای عبور از موانع و پرش از آن‌ها استفاده نمود. به دلیل دارا بودن همین ویژگی‌ها این نوع از ماشین‌ها انتخاب مناسبی برای مسابقات آفرود هستند.

2-ماشین کنترلی آنرود  :(ONROAD)

این نوع ماشین‌ها به شکلی طراحی و ساخته شده‌اند که فقط قدرت حرکت روی سطوح صاف مثل جاده را دارند؛ معمولاً سرعت این کلاس از ماشین‌ها از کلاس آفرود بالاتر

است. از مهمترین کاربرد های این نوع از ماشین ها استفاده از آنها در مسابقات آنرود می‌باشد.

3-ماشین کنترلی اسباب‌بازی یا  :Toys

این نوع ماشین‌ها دارای سرعت و قدرت کمتری هستند؛ و قیمت آن‌ها بسیار ارزان‌تر از سایر مدل‌ها می‌باشد.

 

4-ماشین کنترلی باگی:

این نوع ماشین‌ها دارای طراحی با بدنه‌های کشیده تر، لاستیک‌هایی با قطر کمتر و شاسی خوابیده دارند.  از این نوع ماشین‌ها می‌توان در سطوح صاف و هموار مثل سالن های ورزشی  و ساحل دریا استفاده نمود، چرا که سرعت بالایی دارند.

سرعت بالا در این نوع ماشین‌ها باعث شده که ماشین‌های کنترلی باگی مناسب برای حرکات دریفت، دور در جا، تیکاف، مسابقات و حرکت روی سطوح جاده‌ای و آسفالت باشند.

 

5-ماشین‌های دو منظوره باگی آفرود:

این نوع ماشین‌ها به شکلی طراحی و ساخته شده‌اند که علاوه بر قابلیت باگی (سرعت) دارای قابلیت آفرود (قدرت) نیز می‌باشند؛ در واقع شاسی متوسط، چرخ‌ها، سیستم گیربکس و کمک فنر این نوع ماشین‌ها به شکلی است که ماشین علاوه بر سرعت مورد قبول، دارای قدرت خوبی نیز هستند.

 

6-ماشین کنترلی تراک:

این نوع از ماشین‌های کنترلی نسبت به ماشین‌های آنرود شاسی‌ بلندتری دارند، اما نمی‌توانند در رده آفرود قرار گیرند.

ظاهر این نوع ماشین‌ها شبیه وانت است و با توجه به  ابعاد و قدرت، توانایی حرکت روی آسفالت، جاده خاکی، چمن و مناطق جنگلی را دارند اما توانایی‌ حرکت در مسیر های سنگلاخی را ندارد.

 

7-ماشین کنترلی دیریفت:

این نوع ماشین‌ها به نحوی طراحی و ساخته شده‌اند که برای انجام حرکات نمایشی روی سطوح بسیار صاف مثل سالن‌های ورزشی مناسب هستند به دلیل دارا  بودن  همین ویژگی در طراحی آنها می‌توانند در سر پیج ها به راحتی چرخیده و حرکات نمایشی انجام دهند.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *