نژادهای برتر سگ

ده نژاد برتر سگ در دنیا قسمت اول

ده نژاد برتر سگ در دنیا

در این مقاله به معرفی 10 نژاد برتر سگ‌ها در دنیا می‌پردازیم:

1.نژاد لوچن ( lowchen)(سگ برتر)

 

نژاد لوچن سگ                           نژاد لوچن سگ

نژاد لوچن ملقب به شیر کوچولو، سگ اسباب بازی، یکی از نادرترین و منحصر به‌ فرد ترین انوع سگ در جهان است به طوریکه آخرین آمار به ثبت رسیده از این نژاد تعداد این فقط 65 مورد در سال 1973 بوده است و امروزه تعداد بسیار اندکی از آنها در جهان وجود دارد.نژاد لوچن علاوه بر اینکه اولین رتبه را در 10 نزاد برتر سگ‌ها در دنیا دارد، به عنوان گران ترین نژاد سگ نیز شناخته شده‌است (حداقل28 میلیون تومان).

شخصیت نژاد لوچن

از این نژاد به عنوان سگ‌های همدم یاد می‌شود و در محیطی که به آنها محبت شود بسیار خوشحال هستند. تا حدودی خوی نگهبانی هم در این حیوان فعال است که با پارس کردن هشدار‌هایی را به صاحب خود می‌دهد.

نژاد لوچن هم خانه‌ی خوبی برای صاحب خود است تازمانی که نیاز‌های ورزشی او را به خوبی تامین کند؛ به این صورت که این نژاد روزانه به مدت 20 دقیقه نیاز به ورزش و فعالیت دارد به همین دلیل جزء سگ‌های پرجنب و جوش به حساب می‌آید. همچنین او یک دوست همیشگی برای پیاده‌روی‌های طولانی مدت است.

لوچن در مواجه با افراد جدید خجالتی است و این نکته حائز اهمیت است که صاحب او برای جلوگیری از هر گونه خجالت یا تضعیف رفتارهایی که با ترس همراه است باید او را از سنین پایین تربیت کرده و او را به سگی معاشرتی تبدیل کند.(سگ برتر)

اگر برای یک روز نژاد لوچن را تنها باشد ممکن است که از اضطراب جدایی رنج برده و دچار افسردگی شود. این نژاد از سگ برای کسانی که ساعتهای طولانی کار می کنند، گزینه مناسبی نیستند.نژاد لوچن سگاین نژاد به طور متوسط دارای قد ۳۰ تا ۳۶ سانتی متر، وزن: ۴ تا ۸ کیلوگرم و طول عمر: ۱۳ تا ۱۵ سال است. لوچن ماده در هر زایمان بین 3 تا 6 توله به دنیا می‌آورد.نژاد لوچن سگ

لوچن دارای پوششی پرپشت، بلند، کمی مواج با بافتی نرم است. لوچنها عمدتا در تمامی رنگها و ترکیبات دیده می‌شوند و هیچ گونه اولویتی برای یک رنگ ندارند. زمانی که موهای آنها کوتاه می‌شود تبدیل به یک شیر تر و تمیز می‌شوند. طول کوتاه ترین مو در این نژاد به 4 سانتی متر می‌رسد. این نزاد دارای ریزش موی کمی است و شانه زدن مرتب لوچن از إولیده شدن آنها جلوگیری می‌کند.

برای نظافت دندان‌ها، هفته‌ای دو تا سه بار مسواک لازم است؛ البته با استفاده از دستمال مرطوب مخصوص می‌توان از تجمع جرم و باکتری در دندان‌ها و لثه جلوگیری کرد.برای نظافت ناخن‌ها باید یک یا دوبار در ماه ناخن‌ها کوتاه شوند و صاحب سگ اگر تجربه این کار را ندارد حتما به دامپزشک مراجعه کند. همچنین گوش لوچن باید هر هفته بررسی و با دستمال مرطوب پاک سازی شود تا از وجود قرمزی و بوی بد جلوگیری شود.

لازم به ذکر است برای پاک سازی گوش فقط قسمت خارجی تمیز شود و چیزی به داخل کانال گوش وارد نشود.

در نهایت باید گفت نژاد لوچن بیسار حساس است و نیاز به مراقبت و توجه فراوان دارد لذا افرادی که قصد دارند چنین سگی را در کنار خود در منزل داشته باشند بهتر است به تمامی این نکات توجه کافی را داشته باشند.

2. نژاد روتوایلر ( Rottweiler)

 

نژاد روتوایلر سگ                                  نژاد روتوایلر سگ

 

به جرات می‌توان گفت که نژاد روتوایلر چندین دهه است که به عنوان سگ خانواده و همراه محبوبیت فراوان دارد به همین دلیل رتبه دوم از  10 نژاد برتر سگ‌ها در دنیا را کسب کرده است. این نژاد  دارای سگ‌هایی قوی با پوششی صاف و براق به رنگ مشکی-برنز هستند. بر خلاف چهره‌ای که دارند و  به سگ‌های نگهبان و مراقبتی  شباهت دارند و این خصوصیات در وجود آنها نهفته است اما این حیوانات دوست داشتنی پرخاشگر نیستند و بسیار مهربان و خون گرم هستند. درصد وفاداری در  روتوایلر خیلی بالا است یعنی هر زمان که احساس کند و لازم باشد به  هر قیمتی که شده از صاحب خود و تمام دارایی‌های او محافظت خواهد کرد.

در مورد این نژاد به یک سری نکات مثبت و چالش برانگیز بر میخوریم که به طور کامل در زیر شرح داده می‌شود:

از نکات مثبت این نژاد:

  • نژادی بسیار باهوش و با اعتماد به نفس است که مراقبت و نگهداری در خون اوست.                              نژاد روتوایلر سگ
  • استعداد خوبی برای سگ نگهبان شدن دارد و جزء لیست بهترین نژاد سگ نگهبان در ایران قرار می‌گیرد.
  • بسیارباوفا است و از صاحب خود به خوبی مراقبت میکند.

از نکات چالش بر انگیز این نژاد:

  • روتوایلر برای کسی که تاحالا سگ نداشته است انتخاب مناسبی نیست زیرا نیاز به مراقبت زیادی دارد.
  • آموزش روابط اجتماعی در سن پایین به این نژاد ضروری است.
  • روتوایلر از نظر جثه بزرگ است و برای نگهداری از او به فضای کافی نیاز است.
  • توله‌های روتوایلر پر سروصدا و پر انرژی هستند و در برابر حیوانات دیگر خشونت نشان می‌دهند.
  • هزینه‌های دامپزشکی این نژاد ممکن است زیاد باشد.

نژاد روتوایلر سگ

 

مبدا پیدایش روتوایلر بر اساس حدس و گمان به این شکل بیان شده است که رومی‌ها در جنگ‌های خود از سگ‌هایی استفاده می‌کردند که اجداد روتوایلرهای امروزی بودند. این نژاد بیشتر در سوییس و جنوب آلمان یافت می‌شدند و نام آنها بر گرفته از روتویل نام منطقه‌ای در جنوب آلمان بوده است که این منطقه مختص داد و ستد چهارپایان در آن زمان بوده است.

کار اصلی روتوایلر در آن زمان، مراقبت از  چرای چهارپایان بوده و به همین ترتیب به سرزمین‌های دیگر نیز راه پیدا کرده‌اند.

البته در رابطه با روتوایلر‌ها تاریخچه‌های گوناگونی وجود دارد به عنوان مثال طبق تحقیقات بدست آمده این نژاد در گذشته به سگ قصاب شهرت داشته است و نزد قصاب‌های آلمانی محبوب بوده‌اند. برای هدایت گاو‌ها و کشیدن ارابه‌ها از این نژاد استفاده میشده و همانطور که در بالا گفته شد به عنوان قدیمی‌ترین نژاد‌های شناخته شده می‌باشند. چرا که از زمان امپراطوری روم وجود داشته‌اند.

نژاد روتوایلر سگو در آخر از روتوایلرها به دلیل مهارت بالایی که داشتند به عنوان سگ پلیس آموزش داده شده و فعالیت داشتند.

از ویژگی‌های ظاهری این نژاد می‌توان به قد آنها ( نرها: ۶۱-۶۹ سانتی متر، ماده‌ها: ۵۶-۶۳ سانتی متر)، وزن متوسط آنها ( نرها: ۵۰-۶۰ کیلوگرم، ماده‌ها: ۳۵-۴۸ کیلوگرم) اشاره کرد. بدنی قوی و عضلانی، سری پهن و پیشانی قوس دار با گونه هایی برجسته و ماهیچه‌ای دارند و زمانی که احساس خطر کنند ،هوشیار و تیز میشوند در نتیجه چین ملایمی روی پیشانی آنها میافتد؛اما در مواقع عادی پوست سر و صورت  آنهاصاف و بدون چین است.

همچنین گردنی بلند و عضلانی دارند که روتوایلر گردن خود را خمیده و با قدرت نگه میدارد.

پوشش این نژاد: موهایی با اندازه متوسط که روی بدن آنها به صورت خوابیده قرار دارد. همچنین پوشش زیرین کوتاهتر و به رنگ خاکستری، مشکی یا حنایی ولی پوشش رویی رنگ خودش رو نشان نمی‌دهد. پوشش قسمت پشتی پاهای جلویی کمی بلندتر از جاهای دیگر بدن است. به طور کلی پوشش بدن بلند یا مجعد برای روتوایلرها قابل قبول نمی‌باشد.

ادامه در مقاله بعدی ⇐ ده نژاد برتر سگ در دنیا

 

گرد آورندگان:مهشید ساحلی، شادان خزائی

 

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *