نژادهای برتر سگ در دنیا

ده نژاد برتر سگ در دنیا قسمت دوم

(نژاد برتر سگ) 3.ساموید ( Samoyed)

سگ نژاد ساموید ملقب به سگ همیشه خندان که در نگاه اول دل هر آدمی را می‌برد. این سگ دارای جثه‌ای بزرگ و موهای پفکی و پرپشت است که اصالت این نژاد به شمال غربی سیبری بر می‌گردد. این نژاد علاوه بر این که جزء ده نژاد برتر سگ‌‌ها در دنیا هستند، جزء محبوب‌ترین سگ‌‌های جهان هم می‌باشند. ساموید سگی قوی و مصصم و در عین حال ملایم، مهربان و فداکار برای صاحب خود است.

نکات جالبی که در این نژاد می‌توان به آنها اشاره کرد و ظایف آنان است که در گذشته شکار، گله داری گوزن‌های شمالی و کشیدن سورتمه را بر عهده آنها می‌گذاشتند.نژاد برتر سگ همچنین صاحبان سامویدها در شب‌های سرد زمستان برای گرم کردن خود از این سگ‌ها استفاده می‌کردند به این صورت که این سگ پشمالو روی صاحب خود خوابیده و نقش بخاری را برای او ایفا کرده است.درواقع قسمت بزرگی از زندگی مردم در سیبری به وجود  نژاد ساموید وابسته بوده است. طبق تحقیقات اولین بار یک سگ ساموید به اسم آنتارکتیک باک به انگلیس آورده شد و ملکه الکساندرا به تکثیر و پرورش این نژاد علاقه خاصی نشان داد.

نژاد برتر سگ                                   برترین نژادهای سگها            

گوشه‌های دهان سامویدها کمی بالا رفته است که به چهره آنها حالت خندان می‌دهد به همین دلیل چهره خندان ساموید خیلی معروف است و به آن “لبخند سامی”گویند.

این چهره خندان خیلی خوب شخصیت سامویدها را که ذاتا سگ‌هایی خوشحال، خوش ذات و خوش بین هستند به نمایش می‌گذارد.این سگ‌ها به وقت گذرانی و فعالیت در کنار صاحب خود بسیار علاقه دارند و تنها گذاشتن آنها در خانه و یا اهمیت ندادن به آنها باعث بروز افسردگی آنان می‌شود. نوع پوشش متغیر این نژاد جالب توجه است به این صورت که در زمستان پوشش ساموید‌ها آنقدر ضخیم می‌شود که صاحب سگ نمی‌تواند موهای سگ را کنار بزند و پوست اورا ببیند اما در بهار  موهای سامویدها شروع به ریزش به اندازه و عوض شدن می‌کند.

نژاد برتر سگ

با اینکه نژاد ساموید نیز جزء دسته کمیاب‌ها قرار دارد اما قیمت این سگ بستگی به زیبایی او دارد یعنی بین 6 تا 20 میلیون تومان متغیر است.

به دلیل فعالیت بالای این سگ‌ها، این نژاد گزینه مناسبی برای نگهداری در آپارتمان نیست. همچنین به دلیل اینکه این سگ زادۀ محیط سردسیر است، در محیط‌های گرم و معتدل نمی‌تواند زندگی کند. اگر در طول روز انرژی سگ به خوبی تخلیه نشود او ممکن است به انواع ناهنجاری‌ها مانند کندن زمین،جویدن کفش و سایر وسایل خانه دچار شود.این سگ‌ها ریزش موی شدیدی دارند مخصوصا در فصل بهار در نتیجه روزانه باید موهای آنان شانه زده شده و به موقع آرایشگاه بروند.

4.ژرمن شپهرد (german shepherd)

در ابتدای دیدن این نژاد از سگ می‌توان پی به اصالت آن برد. این نوع سگ گله‌ی آلمانی که یکی از قدیمی ترین نژادهای اروپایی محسوب می‌شود و به علت قابلیت ویژه‌ای که دارد موجب شده تا از شهرت و محبوبیت بیشتری برخوردار باشد. هوش بالا و آموزش پذیری این سگ سبب شده است تا در تمام بخش‌های خدماتی که مورد نیاز است از او استفاده شود مانند اداره پلیس، نجات غریق،آتش نشانی و… .

نژاد ژرمن شپهرد متعادل، آرام با اعصابی قوی و دارای اعتماد به نفس است. همچنین حواسی جمع و تربیت پذیری عالی دارد. علاوه بر این، نژاد ژرمن پر جرات، ستیزه‌جو و پرطاقت بوده و در عین حال به عنوان همراهی مناسب قابلیت گله‌داری و نگهبانی را دارا است.نژاد ژرمن شپهرد  انتخاب مناسبی برای سگ پلیس است.

                     برترین نژادهای سگ در دنیا                                      برترین نژادهای سگ در دنیا

از نظر ظاهری این نژاد با سر گوه‌ای شکل متناسب با بدن، طول سر تقریبا ۴۰ درصد ارتفاع تا جدوگاه است و فک‌های بالا و پایین کاملا تکامل یافته و دارای فکی محکم است.

فاقد زمختی، وجود هرگونه فرورفتگی، خمیدگی است. دارای لب‌های محکم و سفت و معمولاً به رنگ مشکی، بینی سیاه رنگ است. دندان‌های آنان قوی و سالم و تعداد آنها ۴۲ عدد است.  گوش‌های ژرمن شپهرد افراشته و متوسط به شکل عمودی است. نوک دو طرف گوشهای آنها، تقریباً در موازات هم در یک خط قرار دارند البته لازم به ذکر است که گوش‌های این نژاد تا چند ماه پس از تولد افتاده می‌باشد. زاویه گردن نسبت به بدن با سطح افق تقریبا ۴۵ درجه است.

پوشش این نژاد به  شکل کم مو، متوسط و پر مو است یا به عبارت دیگر متراکم صاف، زمخت، سخت و چسبیده به بدن است.  ژرمن در دو نوع ورک لاین و شولاین است. رنگ شولاین سیاه توام با قهوه‌ای مایل به قرمز، قهوه‌ای است. در مدل ژرمن ورک لاین همچنین رنگ زرد با مشخصه‌های خاکستری کم رنگ، مشکی یک دست یا خاکستری یک دست است.خاکستری با سایه‌های تیره‌تر که حالتی شبیه یک ماسک یا زین سیاه را نشان می‌دهد.

از دیگر ویژگی‌های ظاهری نژاد ژرمن شپهرد می‌توان وزن و ابعاد بدن ( در سگهای نر ارتفاع در جدوگاه ۶۰ تا ۶۵ سانتیمتر وزن ۳۰ تا ۴۰ کیلوگرم، و در سگهای ماده ارتفاع در جدوگاه ۵۵ تا ۶۰ سانتیمتر و از ۲۲ تا ۳۲ کیلوگرم) را نام برد.

5.سگ اسکیموی کانادایی (Canadian eskimo)

سگ اسکیموی کانادایی که رتبه پنج از ده نژاد برتر سگ‌ها در دنیا را دارد یکی از قدیمی ترین و کمیاب‌ترین سگ‌های خانگی اصیل و بومی آمریکای شمالی است که به عنوان سگ ورزشکار شناخته می‌شود. از طرفی به علت نیرومندی و ابهت ظاهری که این نژاد دارد می‌تواند نگهبان خوبی باشد. سگ اسکیمویی همانطور که از اسمش مشخص است یک نژاد قطبی از سگ کار است که هزار سال پیش توست نژاد گیرینلند که از نظر ژنتیکی مشابه هستند از سیبری به آمریکای شمالی منتقل شدند.

لازم به ذکر است که این نژاد اکنون در خطر انقراض است و نکته دیگر این است که طبق اخرین ثبت از تعداد این نژاد در سال 2008 به تعداد تنها 300 سگ بوده است. از لحاظ ظاهری می‌توان گفت وزن جنس نر ۳۰–۴۰ کیلوگرم و وزن جنس مادهٔ آن ۱۸–۳۰ کیلوگرم است.  قد جنس نر ۵۸–۷۰ سانتیمتر و قد جنس مادهٔ آن ۵۰–۶۰ سانتیمتراست.

برترین نژاد سگ                               ده نژاد برتر سگ

 

ادامه در مقاله بعد ⇐ده نژاد برتر سگ در دنیا

گرد آورندگان: مهشید ساحلی، شادان خزائی

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *