حیوانات خانگی مناسب برای کودکان

انتخاب بهترین حیوانات خانگی برای کودکان

داشتن حیوانات خانگی مناسب برای کودک می‌تواند تجربۀ زیبایی را برای او به ارمغان آورد. حیوان خانگی مناسب می‌تواند سالهای زیبایی را برایکودک رقم زده و باعث تقویت عواطف و بروز احساسات عاطفی آنها گردد. مالکیت حیوانات خانگی می‌تواند فرصتی مناسب برای کودکان باشد که به هنگام مراقبت از یک موجود زنده،درسهای با ارزشی کسب کنند.( حیوانات خانگی )

حیوانات اهلی می‌توانند با  راهنمایی  بزرگسالان، حس مسولیت پذیری و قابل اعتماد بودن را به کودکان بیاموزند. برخی حیوانات مثل سگ هستند که در جواب محبتی که از صاحب خود دریافت می‌کنند بسیار مهربان بوده و پاسخ او  را با محبت می‌دهند.

حیوانات خانگی مناسب برای کودکان

حیوانات اهلی موجودات زنده ای هستند که نیاز به  مراقبت  و  توجه  منظم دارند. نگهداری آنها شامل تعهدمالی مداوم  است. حیوانات اهلی قادر به ارائه درسهای مفیدی در حیطۀ خودداری، خودمختاری و مسئولیت پذیری هستند. کودکان هنگام  تعامل با برخی از حیوانات خانگی ممکن است نیاز به نظارت خانواده داشته باشند.

در ادامه برخی حیوانات خانگی مناسب برای کودکان را شرخ خواهیم داد :

7 انتخاب مناسب حیوانات خانگی برای کودکان

حیوانات خانگی مناسب برای کودکان

1_ماهی: ( حیوانات خانگی )

یکی از انتخاب‌های مناسب حیوانات خانگی برای کودکان، ماهی است. ماهی را نباید به صورت تک خرید چرا  که در آکواریوم  یا تنگ خوداحساس تنهایی خواهد کرد. در انتخاب ماهی مناسب باید دقت شود؛ انتخاب ماهی  نباید فقط از روی ظاهر زیبای آنان  صورت گیرد چراکه ماهی‌ها  انواع مختلفی دارند  از جمله گوشخوار  و گیاهخوار و.. که برخی از انواع این ماهی‌ها نباید در کنار هم در یک فضا قرار گیررند. انواع ماهی مختلف غذای متفاوتی نیز دارند و باید به این نکته نوجه جدی شود.

در مقالات بعدی به صورت تخصصی تر، انواع ماهی خانگی و نحوه نگهداری از آنان و خوراک آنان را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

حیوانات خانگی مناسب برای کودکان

به عنوان مثال برخی ماهی‌های طلایی رنگ به ظاهر انتخاب زیبایی بوده و مناسب هستند،در حالی که این نوع ماهی‌ها در مقایسه با ماهی‌‌های سیاه رنگ جنگجو تر بوده و متفاوت هستند.

یکی دیگر از نکاتی که در مورد ماهی‌های خانگی باید به آنها توجه شود محل نگهداری و نحوۀ اکسیژن رسانی به آنان است.برخی ماهی‌ها نیاز دارند در فضایی باشند که علاوه بر اکسیژن محیط، توسط یکسری فیلترهای مخصوص و سیستم های هوادهی به آنهااکسیژن رسانی لازم انجام شود.

یکی دیگر از نکاتی که باید مورد توجه قرار گیرد درجه دمای محل نگهداری ماهی خانگی است.برخی ماهی‌ها مثل ماهی بتا در آکواریوم با درجۀ 24تا 28 درجه سانتیگراد  نگهداری می‌شوند.

در نهایت در مورد نگهداری  از ماهی‌های  خانگی باید  مطالعه  کرده و نکات مهم را عملی کرد؛ لذا در زمان خرید باید سعی داشت ازمحلی خرید ماهی خانگی را انجام داد که علاوه بر اطلاعاتی که خود از طریق مطالعه بدست آورده ایم، فروشنده نیز بتواند اطلاعات تکمیلیرا  درخصوص  نحوۀ نگهداری از ماهی به خریدار تحویل دهد.

حیوانات خانگی مناسب برای کودکان

2- خزندگان:( حیوانات خانگی )

ممکن است جذابیت حیوانات خونسرد نسبت به حیوانات  خونگرم  کمتر مشخص شود، اما برخی خزندگان اهلی، خاص هستند.برخی خزندگان همچون لاک پشت روسی که می‌تواند بیش از 50 سال عمر کند؛ همچنین برخی مارهای اهلی شده بسیار جذابهستند.

قابل ذکر است در نگهداری از این نوع  حیوانات اهلی شده باید مطالعه کافی انجام شود و تمام جوانب احتیاط  و نظافت مورد توجه قرار گیرد.یکی از ویژگی‌های خزندگان عدم ایجاد آلرژی برای افرادی است که با آنها در تماس هستند.

با تمام این شرایط برای نگهداری از حیوانات خانگی در خانواده‌هایی که دارای کودک خردسال هستند؛ این هشدار داده شده استکه بسیار مراقب باشند، چرا که این نوع از حیوانات با توجه به عدم انتقال آلرژی به افراد در تماس با آنها، اما امکان انتقال بیماریسالمونا را  دارند.

حیوانات خانگی مناسب برای کودکان
3_پرنده‌ها:( حیوانات خانگی )

پرندگان از آن دسته از حیوانات خانگی هستند که در نظر عموم اینگونه به نظر می‌آیند که نگهداری از آنها بسیار راحت تر از حیواناتدیگر است. این تفکر بدین معنی نیست که نگهداری از حیوانات خانگی دیگر سخت باشد بلکه بدین معنی است که نیاز به توجه زیادی دارند.

برخی از پرندگان بسیار باهوش هستند و قادر به تکرار کلماتی هستند که برای آنها چندین بار تکرار شده باشد. پرندگان بسیار حساس بوده و در زندگی روزمره نیاز به توجه بیشتری دارند.

حیوانات خانگی مناسب برای کودکان

پرندگان از لحاظ قیمت در مقایسه با دیگر حیوانات خانگی ارزانتر بوده و می‌تواند شروع خوبی برای وجود حیوان خانگی در منازلی  باشد که تا به حال از هیچ گونه  حیوان خانگی‌ای نگهداری نکرده باشد. پرندگان در بین خود نیز قیمت‌های مختلفی داشته و برخی نیز گرانتر هستند و برخی نیز به توجه بیشتری نسبت به نوع دیگریاز پرندگان نیاز دارند.

حیوانات خانگی مناسب برای کودکان

4_جوندگان:( حیوانات خانگی )

پستانداران کوچکتری همچون همستر و خوکچه هندی پرورش آسانتری نسبت به بقیه حیوانت خانگی دارند. این نوع حیوانات درمحیطی کوچکتر و ساده تر رشد خواهند کرد و در کل شرایط نگهداری آسانتری خواهند داشت. اما در این نوع از حیوانات خانگی نیز باید مطالعه مربوطه انجام شده وطبق شرایط حیوان خانگی مورد نظرعمل شود.

غیر از همستر‌ها که معمولا به صورت تک نگهداری می‌شوند، بهتر است برای بقیه حیوانات جفت مناسبی تهیه شود.احساس لمس در جوندگان باعث ایجاد ارتباط بهتر بین آنها و  صاحبان خود می‌شود؛ در این بین با حس کردن این نوع  از حیواناتخانگی باید بهنحوۀ  برخورد با آنها دقت شود چرا  که این نوع از خرندگان اگر احساس خطر داشته باشند امکان نیش زدن طرف مقابل خود را دارند.

دراین بین می‌توان به موش‌ها و خوکچه‌های گینه اشاره کرد که به دلیل هوش بالایی که دارند، همراهانمناسبی برای انسانها هستند.

حیوانات خانگی مناسب برای کودکان

5_گربه ‌ها: ( حیوانات خانگی)

بچه گربه‌ها از جمله حیوانات مورد علاقه کودکان هستند. گربه‌ها در مقایسه با سگ‌‌ها شرایط نگهداری آسانتری دارند؛ اما بدان معنانیست که مواردقابل توجه را نباید در نظر گرفت،بلکه باید نکات ایمن سازی آنها و همینطور نوبت‌های دامپزشکی آنها به صورت مستمر و با برنامه انجام شود.

 

حیوانات خانگی مناسب برای کودکان

گربه‌ها دارای نژادهای مختلفی بوده و روش نگهداری و رسیدگی به آنها متفاوت است؛ لذا مهم است گربه‌ای که انتخاب می‌کنیدمناسب کودکان باشد در مورد برنامۀ غذایی گربه‌ها  باید با مشاور مربوطه صحبت کرده و طبق  برنامه غذایی مشخص شده بهتغذیه آنها رسیدگی شود.

حیوانات خانگی مناسب برای کودکان
6_سگ‌ها:(حیوانات خانگی)

توله سگ از جمله کلاسیک ترین حیوانات خانگی است. این نکته را باید مد نظر قرار داد که سگ‌های ایده آل بیشتر دارای چشماندرشت قهوه‌ای رنگ هستند.سگ‌ها نیز دارای نژادهای متفاوتی هستند لذا باید در انتخاب سگ مناسب برای کودک دقت کافی داشت.

قبل از نزدیک کردن کودکان با سگ انتخاب شده حتما اطمینان حاصل کنید سگ به طور کامل مراحل تربیت اهلی شدن را گذرانده و بی خطر است. سگ‌ها از جمله حیوانات خانگی هسند که از هر نژادی که باشند نیاز به توجه و رسیدگی زیادی دارند.

حیوانات خانگی مناسب کودکان

توله سگ‌ها باید برنامه‌ای خاص تر داشته به نحوی که ورزش روزانه معین و متناسب با سن آنها، معاینات دقیق دامپزشکی و واکسیناسیونبه صورت دقیق صورت گیرد.

از طرفی دیگر حیواناتی بسیار حساس و احساسی هستند که نیاز به توجه زیاد و دریافت عشق و محبت از جانب صاحب خود دارند.

 

سگ‌های متفاوت همه دوست داشتنی هستند اما برخی از نژادها هستند که توجه بیشتری به کودک نشان داده و کودک نیز بهتر می‌تواند با آنها ارتباط برقرار کند.

حیوانات خانگی مناسب برای کودکان

  7_ حشرات و بندپایان:( حیوانات خانگی )

موجودات شش پا در اکثر موارد، اولین گزینه پیشنهادی والدین برای کودکان نخواهند بود. با این حال برخی خانوده‌ها با توجه به شرایط زندگی خود امکان تخصیص مکانی برای نگهداری برخی حیوانات را دارند.

به عنوان مثال داشتن  یک مزرعه  کوچک از مورچه‌ها  می‌تواند یک تجربه سرگرم کننده  و آموزشی برایکودکان باشد. این گونه مجوعه‌ها را می‌توان از تامین کننده‌های متفاوت، دارای زیستگاهای گوناگون تهیه نمود. مورچه‌ها را می‌توان به دو طریق زنده یا به صورت تختم آنان تهیه کرده و پرورش داد.

در این مقاله به طور کلی از حیوانات خانگی‌ای نام برده شده که  می‌توان آنها را در کنار کودکان قرار داد.

البته باید به این نکته توجه داشه باشید برای انتخاب و نگهداری هر یک از گروه‌های  متفاوت حیوانات خانگی و حیوان خاص مورد نظر حتما  باید مطالعاتی  صورت گرفته و دانش خود را دربارۀ چگونگی نگهداری از آن حیوان خانگی، نحوۀ تغذیه، بهداشت آن و غیره بالا ببرید؛همچنین  با یک دامپزشک حاذق مشورت کرده و با توجه به شرح وضعیت زندگی خود و روحیات کودک خود یک حیوان خانگی مناسب را انتخاب کرده و از آن نگهداری کنید.

حیوانات خانگی مناسب برای کودکان کدامند

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *